Yabancı Ünlülerin Türkler Hakkında Sözleri

Sizler için yabancı ünlülerin gözünden Türkler için söylediği tüm sözleri sizler için derledik. Siz de aşağıdaki dizelerin den birini veya bir kaçını kopyalayıp FacebookWhatsApp, Twitter, Instagram veya mesaj gibi yerlerde sevdiklerinize gönderebilirsiniz.

Diğer konularımızdan Sevgiliye Uzun Mesajlar, Eşe Doğum Günü MesajlarıSevgiliye İltifat Sözleri, Kızıma Doğum Günü Mesajları sayfalarına da bakabilirsiniz.

Diğer konularımızdan Kardeşlik Sözleri, Güvercinlerle ilgili güzel sözlerKapat Sözler, Sevgiliye Etkileyici Sözler, Mustafa Kemal Atatürk Hakkında Söylenmiş Sözler sayfalarına da bakabilirsiniz.

Yabancı Ünlülerin Türkler Hakkında Sözleri

 

Albert Sorel:
Albert Sorel:

Dünyada iki bilinmeyen vardır. Biri kutuplar, diğeri Türkler.

Lord Byron:
Lord Byron:

Kılıcı insafsız bir beceriyle kullanan Türk`ün eli, yendiği insanların yarasını sarmakta da ustadır.

Comenius (Çek Bilgini):
Comenius (Çek Bilgini):

Türkler kahramadırlar, dostlarına zarar vermezler. Yüce Türk milleti tuttuğueli bırakmaz, sözünden dönmez, iyi ve kötü günlerde dostundan ayrılmaz. Böyle bir ulusla el ele vermek yeryüzünde her zorluğu yenmek için sonsuz bir güç ve yetenek kazanmak demektir.

 

Edmondo De AMICIS:

Edmondo De AMICIS:

Türk`ün şevkat ve insaniyet duygusunu inkar mümkün değildir. Bu duygu insanı atalete sevkedip sefaleti artırmakla beraber, teşkilatı düzensiz bir toplumun bir derdine tek çare demektir. Türk ırkının soyluluğunu gösteren diğer duygular, yani en küçük iyiliklere karşı besledikleri minnet ve şükran duygusu, ölmüşlere karşı besledikleri minnet ve şükran duygusu, ölmüşlere karşı besledikleri minnet ve şükran duygusu. Büyük bir nezaketle yapılan konukseverlik adeti ve hayvanlara saygı alışkanlığı gibi faziletlerin inkarı da mümkün değildir.

Gelland (Fransız Bilgini):

Gelland (Fransız Bilgini):

Türkçeyi öğrenmek benim için büyük bir mutluluk oldu. Çünkü Türk`ü anlamak için kendisiyle mutlaka tercümansız konuşmalıdır. Tercüman, ışığı örten zevksiz bir perde oluyor.

Alman tarihçi HAMMER

Alman Tarihçi HAMMER:

Tarih, Türkler`den çok şey öğrendi. Onların elinden çıkma öyle eserler var ki bunlar Medeniyetin birer ziynetidir.

Çarnayev (Rus Komutan):

Türklerin yalnız sonsuz bir cesareti değil, iradeleri sersemleştiren bir sihirbaz zekası vardır. İşte Türk, bu zekasıyla zafer kazanır, uygarlıklar yaratır ve insanlık dünyasında en şerefli hizmeti başarır. Zaten Avrupa`nın yarısını yüzyıllarca boyunduruk altına almak başka türlü mümkün olamazdı.

Lady Mary Wortley Montagu:
Lady Mary Wortley Montagu:

Türk kadınlarının en büyük süsü Türk oluşlarıdır. Onlar süslenmek için elmas veya zümrüt takınmıyorlar, belki üzerlerinde taşıdıkları o taşları süslemiş ve kıymetlendirmiş oluyorlar. Çünkü her Türk kadını canlı bir inci ve paha biçilmez bir pırlantadır.

Moltke:

Silahlı milletin en canlı örneği Türklerdir. Bu diyar köylüsünün orak, katibinin kalem ve hatta kadınlarının etek tutuşunda silaha sarılmış bir pençe kıvraklığı vardır. Türk ata biner gibi oturur, keşfe yollanan asker gibi uyanık yürür.

Andreas Phitiades:

Artık Türklerle savaşmam. Onlar çok cesur ve iyi insanlar.

Mulman:

Türk gibi ölüme gülerek bakan bir eri başka hiçbir ulusta bulamazsınız. Yalnız ona iyi bir komutan gerekir.

Kayzerling:
Kayzerling:

Türkler muhakkak ki, Avrupa tarihinin ve yakın Asya tarihinin bildiği en halis efendi millettir.

Donaldson:

Türk milleti ikibin yıldır profesyonel askerdir. Bütün Türklerin mesleği askerliktir. Dünyanın hangi ordusuna sorarsanız sorun, Türk askerinin karşısında düşünmenin hiç de kolay olmadığını veya olamayacağını size söyler.

M. Montecuccoli (Avusturyalı Komutan) :

Türkler ölmeyi biliyorlar, hem de iyi biliyorlar. Ben de ölmeyi bilen bir milletin yenilmeyeceğini bilecek kadar tecrübeliyim. Burada hiç yoktan ordular kurmak ve bu orduları ölüme sürüklemek mümkün. Bu imkanlardan bol bol faydalanıyorum. Fakat, meydana getirdiğim orduları sendeleten bir engel var: Türklerin yaşayan hatıraları! Üç-dört yüzyıl önce her kudreti ve her milleti yenen Türkler, şimdi de silinmez hatıralarıyla her teşebbüsü sendeletiyorlar. Hemen her yürekte bu korkuyu seziyorum. Demek ki yalnız Türkleri değil, onların tarihini de yenmek lazım. Bu durumda ben, Türklerin düzinelerle milleti idare etmelerindeki sırrı da anlıyorum. Onlar milletleri bir kere yeniyor fakat kazandıkları zaferleri ruhlara ve nesillere nakşedebiliyorlar.

Napoleon Bonaparte:

İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler.

Pierre Loti:

Türk, asillerin asilidir. Yapma olmayan, gösterişi bulunmayan bu pek yüce asalet ona tabiatın hediyesidir.

Demirbaş ŞARL:

Poltava`da esir oluyordum. Bu, benim için bir ölümdü, kurtuldum. Buğ nehri önünde tehlike daha kuvvetli olarak belirdi. Gene kurtuldum. Fakat bugün esirim. Türklerin esiriyim. Denizin, ateşin ve suyun yapamadığını onlar yaptılar, beni esir ettiler. Ayağımda zincir yok. Zindan da değilim. Hürüm, istediğimi yapıyorum. Lakin gene esirim; şevkatin, ülüvvü cenabın, asaletin, nezaketin esiriyim. Türkler beni işte bu elmas bağa sardılar.

Bir önceki yazımız olan Özgün Sözler İçimizden Geldiği Gibi... başlıklı makalemizde İçimizden geldiği gibi, İçimizden gelen sözler ve kısa kısa sözler hakkında bilgiler verilmektedir.


CEVAP VER