Mevlana Sabır Sözleri

Mevlana Sabır Sözleri, En Güzel Mevlana Sabır Sözleri, Kısa Mevlana Sabır Sözleri, Mevlana Sabır Kısa Sözleri, Etkileyici Mevlana Sabır Sözleri, Mevlana Sabır Sözleri Facebook, Mevlana Sabır Sözleri Twitter, Mevlana Sabır Sözleri 2018, Mevlana Sözleri, Sabır Sözleri, Mevlana Sabır ile İlgili Sözleri gibi mesajları sizler için derledik. Aralarından beğendiğiniz sabır sözlerini sevdiklerinize veya arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Mevlana Sabır Sözleri

Sizler için en güzel sözler yazılarını derledik. Siz de aşağıdaki dizelerinden birini veya birkaçını kopyalayıp FacebookWhatsApp, Twitter, Instagram veya mesaj gibi yerlerde sevdiklerinize gönderebilirsiniz.

 

 

”Sabır demir kalkandır.”

”Sabır, sevinç anahtarıdır.”

”Tesbihlerin ruhu sabırdır.”

”Sabır, ferahlığın anahtarıdır.”

”Sabır, kurtuluşun anahtarıdır.”

 Mevlana Sabır Sözleri

”Sabır genişliğe ulaşmanın anahtarıdır.”

”Sabırlı kuş, bütün kuşlardan daha iyi uçar.” 

”Sabret zira sabırla güçlük ortadan kalkar.”

”Çıkacağım merdivene sabrı merdiven yaparım.”

”Edep, edepsizlerin edepsizliğine sabretmektir.”

”Acele şeytan hilesidir, sabır ve tedbir Allah lütfu.”

”Ehil olmayanlara sabretmek, ehil olanları parlatır.”

”Sabır, insanı maksadına en tez ulaştıran kılavuzdur.”

”Sabırlı olun, zira bulutlar ağlamasa, yeşillikler nasıl gülebilir?”

”Sabret ki her şey hissettiğin gibi olsun. Sabret ki her şey gönlünce olsun.”

”Çalınan her kapı açılsaydı, ümidin, sabrın ve isteğin derecesi anlaşılmazdı.”

”Maksada sabırla erişilir, aceleyle değil. Sabret ki doğrusunu Allah iyi bilir.”

”Sabır, ağrıları dindiren acı ot gibidir. Hem can yakar hem de tedavi eder.”

”Kim sabrederse rızkı  gelir ona. Aşırı hırsla çalışma ve çabalama sabırsızlıktır.”

”Her şeyin anahtarı sabırdır. Civcivi, yumurtaları kuluçkaya yatırarak elde edersiniz, kırarak değil!”

”Sabır öyle bir iptir ki; sen kopacak sanırsın, o gittikçe güçlenir. Sen bitecek sanırsın, o gittikçe çoğalır.”

”Sabrı zengin olanın kalbi de büyüktür, o hiç bir zaman aceleci olmaz, coşkunluk ve hırs içinde değildir.”

”Olgun kişilerin kıblesi sabırdır, tahammüldür. Hiddete kapılıp, hiç kimseyi çiğneme ki, seni de kimse çiğnemesin!”

”Ey Can, sana bir daralma gelirse, yararınadır; Kaygılanma. Sürekli yaz mevsimi olsaydı, güneş bahçeyi yakıp kavururdu.”

Mevlana Sabır Sözleri

”Haya ziynettir. Takva’da keremdir. En hayırlı binek de sabırdır. İbtila halinde insanın musibetinin berteraf olmasını Allah’tan beklemek ibadettir.”

”Hoşlanmadığınız bir şey, belki de sizin için hayırlıdır. Bunun dışında yaptığınız yorumlar ve üzülmeler gereksizdir, biçaredir. Unutmayın; Sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozu almaktır.”

”Acıya sabredersin, adı metanet olur, “insanlara” sabredersin adı hoşgörü olur, “dileğe” sabredersin adı dua olur, “duygulara” sabredersin adı gözyaşı olur, “özleme” sabredersin adı hasret olur, “sevgiye” sabredersin adı aşk olur.”

”Mümin kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır. Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum, sadece mümine hastır, başkasına değil: Ona memnun olacağı bir şey gelse şükreder, bu ise hayırdır; bir zarar gelse sabreder, bu da hayırdır.”

”Sabırlı olun, zira bulutlar ağlamasa, yeşillikler nasıl gülebilir? Aceleci olmayın, maksada sabırla erişilir, acele ile değil. Alelâde otlar iki ay içinde, kırmızı gül ancak bir yılda yetişir. Tencerede bile yavaş ve ustaca kaynayan yemek, delice kaynayandan daha lezzetlidir.”

”’Sen, yakini bir imanla, tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabilirsen çalış; şayet buna muktedir olamazsan, hoşuna gitmeyen şeyde sabırda çok hayır var. Şunu da bil ki nusret sabırla birlikte gelir, kurtuluş da sıkıntıyla gelir, zorlukta da kolaylık vardır, bir zorluk iki kolaylığa asla galebe çalamayacaktır.”

”Sen, şüphesiz bir iman’la, tam bir rıza ile Allah için çalışmaya muktedir olabiliyorsan çalış; şayet buna muktedir olamazsan, hoşuna gitmeyen şeyde, sabretmekte hayır vardır. Şunu da bil ki, Cenab-ı Hakkın yardımı sabırla birlikte gelir, kurtuluş da sıkıntıyla gelir. Zorlukta kolaylık vardır, bir zorluk, iki kolaylığa asla üstünlük çalamayacaktır.”

Mevlana Sabır Sözleri

”Üzülme, istediğin bir şey olmuyorsa, ya daha iyisi olacağı için; ya da gerçekten olmaması gerektiği için olmuyordur. Sen darda olduğun vakitlerde, sana bahşedilmiş olanlarla elinden geleni yaparsın, en güzel çareleri düşünürsün uygularsın. Fakat yine bir şeyler olmuyorsa, kendini yerden yere vurman iyi bir durum değildir. Direnmekle, kendi iç huzurunu bozarsın. Sabırla uygula sana verilmiş olanları, o anki imkanlarınla.”

”Üzülme, dert etme Can. Görebiliyorsan, dokunabiliyorsan, nefes alabiliyorsan, yürüyebiliyorsan, ne mutlu sana. Elinde olmayanları söyleme bana, elinde olanlardan bahset Can. Üzülme, geceler hep kimsesiz mi geçecek? Gidenler dönmeyecek mi? Yitirdiğin her ne ise; bir bakarsın yağmurlu bir gecede, veya bir bahar sabahında karşına çıkmış. Bil ki, güzellikler de var bu hayatta, gel-git’lerin olmadığı bir hayat düşünebilir misin? Hüzün olgunlaştırır, kaybetmek sabrı öğretir.”

Diğer konularımızdan Sevgiliye Uzun Mesajlar, Eşe Doğum Günü MesajlarıSevgiliye İltifat Sözleri, Kızıma Doğum Günü Mesajları sayfalarına da bakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Duymak İle İlgili Güzel Sözler başlıklı makalemizde Duymak Hakkında Sözler, Duymak İle İlgili Güzel Sözler ve Duymak İle İlgili Söylenilmiş Sözler hakkında bilgiler verilmektedir.


CEVAP VER