Ekspresyonist Ressam Grupları

Ekspresyonist Ressam Grupları

 

Stil, esas olarak Almanya ve Avusturya’da başlamıştır. Der Blaue Reiter ve Die Brücke de dahil olmak üzere birçok Ekspresyonist ressam grubu vardı. Der Blaue Reiter Münih kökenliyken, Die Brücke, Dresden’de başlamış, daha sonra bazı üyeleri Berlin’e taşınmıştır. Die Brücke, sadece bir sene bir arada olan Der Blaue Reiter’dan daha uzun bir süre aktif olmuştur. Ekspresyonistlerin Edvard Munch, Vincent van Gogh ve Afrika sanatı gibi bir çok etkilendikleri kişi,akım,vs. vardır. Ayrıca, Ekspresyonizm’in rastgele renkler ve sarsıcı kompozisyonlar eğilimini etkileyen Paris’teki Fauvist’lerin yaptıkları işlerden de haberleri vardı. Nesnelerin görsel görünümlerini göstermeyi vurgulayan Fransız Empresyonizmi’ne tepki olarak Ekspresyonist sanatçılar duyguları ve sübjektif yorumlamaları anlatmaya çalışıyorlardı. Sanatsal konu malzemesinin estetik olarak hoşa giden bir empresyonunu yeniden üretmenin değil kuvvetli renkler ve dinamik kompozisyon yardımıyla canlı, duygusal tepkiler sunmanın önemli olduğunu hissediyorlardı. Der Blaue Reiter grubunun asıl sanatçısı olan Kandinsky, basit renkler ve şekillerle izleyicinin resimlerdeki hal ve duyguları algılayabileceğine inanıyordu ki bu teori onu artan bir soyutlamaya doğru cesaretlendirmiştir.

Alman ekspresyonizm fikirleri Kandinsky ile 1913 yılında Almanya’da tanışmış olan Amerikalı sanatçı Marsden Hartley’in çalışmalarını etkilemiştir. 1939’un sonlarında, 2.Dünya Savaşı’nın başlarında, New York çok sayıda büyük Avrupalı sanatçının akınına uğradı. Savaştan sonra Ekspresyonizm birçok genç Amerikalı sanatçıyı etkilemiştir. Norris Embry (1921-1981) 1947 yılında Oskar Kokoschka ile çalıştı ve sonraki 43 yıl boyunca Ekspresyonist gelenekte birçok eser üretti. Norris Embry “ilk Amerikalı Alman Ekspresyonist”olarak adlandırılmaktadır. 20.yy’ın sonlarında ve 21.yy’ın başlarında diğer Amerikalı sanatçılar Ekspresyonizm’in parçası olarak düşünülebilecek farklı stiller geliştirmişlerdir. Alman Ekspresyonist “okulundan” gelen bir diğer önemli sanatçı da Bremen doğumlu Wolfgang Degenhardt’tır. Bremen’de ticari bir sanatçı olarak çalıştıktan sonra 1954 yılında Avustralya’ya göç etmiş ve Hunter Valley bölgesinde epey tanınır olmuştur.

Amerikan Ekspresyonizm’i ve Amerikan Figüratif Ekspresyonizm’i, özellikle de Boston figüratif ekspresyonizmi, İkinci Dünya Savaşı civarındaki Amerikan modernizminin önemli parçalarıdır.

Temel figüratif Boston Ekspresyonistleri arasında Karl Zerbe, Hyman Bloom, Jack Levine, ve David Aronson bulunmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sonrası Boston figüratif Ekspresyonistleri New York City merkezli soyut ekspresyonistlerin gelişimiyle hızlı bir şekilde marjinalize olmuştur.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında figüratif ekspresyonizm dünya çapında birçok sanatçıyı ve stili etkilemiştir. Thomas B.Hess, “Soyut Ekspresyonizme karşı bir tepki olarak düşünülen ‘yeni figüratif resim’ başlangıcında Soyut Ekspresyonizm’in içinde gizildir ve onun en doğrudan devamlarından biridir” diye yazmaktadır.

1950’lerin New York Figüratif Ekspresyonizm’i Robert Beauchamp, Elaine de Kooning, Robert Goodnough, Grace Hartigan, Lester Johnson, Alex Katz, George McNeil, Jan Muller, Fairfield Porter, Gregorio Prestopino, Larry Rivers ve Bob Thompson gibi figüratif ekspresyonist sanatçıları tanıtmıştır.

1940’ların ve 1950’lerin Avrupa’sındaki Lirik Soyutlama ve Taşizm akımları Georges Mathieu, Hans Hartung, Nicolas de Staël vbg. sanatçıları tanıştırmıştır.

San Francisco bölgesindeki figüratif ekspresyonistler Elmer Bischoff, Richard Diebenkorn, ve David Park tarafından temsil edilen Bay Area Figüratif Hareketi. Akıma 1950 ile 1965 arasında Theophilus Brown, Paul Wonner, James Weeks, Hassel Smith, Nathan Oliveira, Bruce McGaw, Jay DeFeo, Joan Brown, Manuel Neri, Frank Lobdell, Joan Savo ve Roland Peterson katılmıştır.

1950’lerin Soyut Ekspresyonizm’i figüratif ekspresyonizme katılan Louise Bourgeois, Hans Burkhardt, Mary Callery, Nicolas Carone, Willem de Kooning, Jackson Pollock, Philip Guston, vbg. Amerikalı sanatçıları tanıtmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 1960’ların sonları ile 1970’ler arasında Lirik Soyutlama, Dan Christensen, Peter Young, Ronnie Landfield, Ronald Davis, Larry Poons, Walter Darby Bannard, Charles Arnoldi, ve diğer birçok sanatçının çalışmalarıyla karakterize edilmektedir.

Neo-expresyonizm 1970’lerde başlayan ve birçok ülkeden sanatçıları içeren uluslararası stildir.

  • Almanya: Anselm Kiefer ve Georg Baselitz ve diğerleri;
  • ABD: Jean-Michel Basquiat, Eric Fischl, David Salle ve Julian Schnabel;
  • Küba: Pablo Carreno;
  • Fransa: Rémi Blanchard, Hervé Di Rosa, Bernard Buffet ve diğerleri;
  • İtalya: Francesco Clemente, Paolo Salvati, Sandro Chia ve Enzo Cucchi;
  • İngiltere: David Hockney, Frank Auerbach ve Leon Kossoff
  • Beyaz Rusya: Natalia Chernogolova

Bir önceki yazımız olan 20.yy - 20.Yüzyıl Modern Sanat Akımları - Ekspresyonizm başlıklı makalemizde 20. Yüzyıl Modern Sanat Akımları, 20.yy ve 20.yy - 20.Yüzyıl Modern Sanat Akımları - Ekspresyonizm hakkında bilgiler verilmektedir.


CEVAP VER