20.yy – 20.Yüzyıl Modern Sanat Akımları – Fütürizm

20.yy – 20.Yüzyıl Modern Sanat Akımları – Fütürizm

 

Fütürizm, İtalya’da 20.yy’ın başlarında ortaya çıkmış bir sanatsal ve sosyal akımdır. Hız, teknoloji, gençlik, şiddet ve araba, uçak gibi nesnelerle endüstriyel şehri vurgulamaktaydı. Rusya, İngiltere ve diğer yerlerde paralel hareketler olsa da büyük oranda bir İtalyan fenomeniydi. Fütüristler her sanat aracını kullanarak çalışmışlardır; resim, heykel, seramik, grafik tasarım, endüstriyel tasarım, iç tasarım, kent tasarımı, tiyatro, film, moda, tekstil, edebiyat, müzik, mimari ve hatta gastronomi. Belli başlı Fütüristler arasında İtalyanlar Filippo Tomasso Marinetti, Umberto Boccioni, Carlo Carra, Gino Severini, Giacomo Balla, Antonio Sant’Elia, Bruno Munari, Benedetta Cappa ve Luigi Russolo ile Ruslar Natalia Goncharova, Velimir Khlebnikov, Igor Severyanin, David Burliuk, Aleksei Kruchenykh ve Vladimir Mayakovsky ile Portekizli Almada Negreiros bulunmaktadır. Moderniteyi kutsamış ve İtalya’yı geçmişin yükünden kurtarmayı hedeflemiştir. Kübizm, İtalyan Fütürizmi’nin sanatsal stiline katkıda bulunmuştur. Önemli Fütürist eserler arasında Marinetti’nin Manifesto of Futurism, Boccioni’nin Unique Forms of Continuity in Space adlı heykeli ve Balla’nın Abstract Speed + Sound isimli resmi bulunmaktadır. Fütürizm kısmen Art Deco, Konstrüktivizm, Sürrealizm ve Dada’yı, büyük ölçüde de Precisionism (Kesincilik), Rayonizm ve Vortisizm’i etkilemiştir.

Fütürist Mimari

Fütürist mimar Antonio Sant’Elia modernite ile ilgili fikirlerini La Citta Nuova (Yeni Şehir) (1912-1914) için olan çizimlerinde ifade etmiştir. Bu proje hiçbir zaman inşa edilmemiştir ve Sabt’Elia 1.Dünya Savaşı sırasında öldürülmüştür ancak yine de fikirleri daha sonraki nesillerin mimarlarını ve sanatçılarını etkilemiştir. Şehir, Fütürist yaşamın dinamizminin yansıtıldığı bir fondur. Şehir, heyecanlı şehir yaşamı için sahne olarak manzaranın yerini almıştır. Sant’Elia, etkin ve hızlı çalışan bir Makine olarak bir şehir yaratmayı hedeflemiştir. Işığı ve şekilleri manipüle ederek projelerinin heykelsel niteliklerini vurgulamıştır. Barok kıvrımlar ve kaplamalar(kabuklar) bir kenara bırakılarak basitliklerinden beklenilmeyecek olan formların özsel çizgileri ortaya çıkartılmıştır. Yeni şehirde, yaşamın her unsuru rasyonalize edilecek ve tek bir enerji santrali şeklinde merkezileştirilecektir. Şehrin değişmeden kalması beklenmemektedir ve her bir sonraki neslin geçmişin mimarisini devralmaktansa kendi şehirlerini inşa etmeleri beklenmektedir.

Fütürist mimarlar bazen Faşist devletin Roma emperyal-klasik estetik paternlerine olan eğilimi ile sorunlar yaşamaktaydılar. Yine de 1920-1940 yılları arasında, tren istasyonları, deniz alanları ve posta ofisleri gibi kamu binaları da dahil olmak üzere birçok Fütürist bina yapılmıştır. Bugün de kullanımda olan Fütürist yapılar arasında Angiolo Mazzomi tarafından inşa edilmiş Trento’nun tren istasyonu ile Floransa’daki Santa Maria Novella istasyonu bulunmaktadır. Floransa istasyonu 1932 yılında üyeleri arasında Giovanni Michelucci ve Italo Gamberini bulunan Gruppo Toscano (Toscano Grubu ) tarafından Mazzini’nin de katkılarıyla tasarlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ekspresyonist Ressam Grupları başlıklı makalemizde 20.yy - 20.Yüzyıl Modern Sanat Akımları - Ekspresyonizm, Ekspresyonist ve Ekspresyonist Ressam Grupları hakkında bilgiler verilmektedir.


CEVAP VER